Blog Emlaklira Blokzincir Teknolojisiyle Nasıl Yenilikler Sunuyor?
  •     Son düzenlenme tarihi: 14.12.2022 12:34:10

Emlaklira Blokzincir Teknolojisiyle Nasıl Yenilikler Sunuyor?

Son dönemde hepimizin çeşitli mecralarda karşılaştığı Blockchain (Blokzincir) teknolojisi, birçok sektörde olduğu gibi finans ve gayrimenkul sektörlerinde de adını sıklıkla duyurmaya başladı. Blokzinciri en yalın haliyle, bir ağ üzerinde depolanan dijital bir veri kayıt defteri olarak düşünebiliriz. Dağıtık ve merkeziyetsiz bir veri tabanı olması nedeniyle kaydedilen verilerin tek bir merkezden yönetilmesine olanak bulunmadığı gibi kayıtlı verilerin silinmesi ve değiştirilmesi de mümkün değil. Pek çok sektörde alternatif yenilikler sunan Blokzincir teknolojisinin en önemli bir başka özelliği de “güvenilir üçüncü kişi” veya “garantör” kavramını ortadan kaldırması. “Güven” kavramı Blokzincirde kriptografik algoritmalara dayandırılarak yapıldığından, geleneksel anlayıştaki bir aracıya veya garantöre güven kavramını ortadan kaldırıyor. Bu noktada, günümüze kadar geleneksel yollarla gerçekleşen işlemlerin dijital dönüşümü açısından, Blokzincirin kilit bir teknoloji olduğunu söyleyebiliriz. 

Dünya genelinde, özel sektörde olduğu kadar kamusal işlemlerde de Blokzincir tabanlı projeler üzerinde çalışmalar yapılmakta. Bunun en çarpıcı örneklerinden biri, geçtiğimiz yıllarda ABD, Afrika ve Rusya gibi ülkelerdeki bazı pilot bölgelerde gerçekleştirilen yerel seçimlerde Blokzincir teknolojisi kullanılarak elektronik ortamda oy kullandırılması oldu.  Öte yandan; Estonya, Ukrayna, İsviçre, Fransa, İngiltere, İsveç, Lüksemburg ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeler, Blokzincir teknolojisini kullanarak gayrimenkul işlemlerini dijitalleştirme yönünde büyük adımlar attılar.

“Peki Blokzincir gayrimenkul sektöründe nasıl kullanılabilir?” sorusuna değinmeden önce, hep beraber gayrimenkule dayalı işlemlerin çok sayıda kişi ve kurumun dahil olduğu, çoklu prosedürler içeren bir süreç olduğunu hatırlayalım. Resmi kurum randevuları, harç ödemeleri, noter ve sigorta, işlemleri, emlak şirketleri ile görüşmelerin uzun ve karmaşık süreçlerin yanı sıra gayrimenkul ile ilgili teknik ve yasal konularda yeterli bilgi sahibi olmamanız halinde bir gayrimenkul yatırımcısı olarak uzun vadede dava ve tazminat süreçleri ile dahi karşılaşmanız muhtemel. Kaldı ki, yurtdışında ikamet eden bir yatırımcı iseniz, bu süreçler çok daha uğraştırıcı ve zorlayıcı olabilmekte. Blokzincir tam da bu noktada, gayrimenkulün konvansiyonel doğasını teknoloji ile birleştirerek güvenli ve hızlı işlem yeteneği sayesinde büyük bir kolaylık sağlıyor. 

Emlaklira Gayrimenkul Teknolojileri A.Ş., Türkiye’de bir ilk olan gayrimenkul tokenizasyonunu hayata geçirerek durağan bir varlık olan gayrimenkulü likit bir varlığa dönüştürme noktasında ciddi bir atılım yaptı. “Yeni Nesil” bir yatırım modeli geliştiren Emlaklira; temel olarak gayrimenkule dayalı dijital kuponlar (tokenlar) oluşturarak satışa sunuyor. Bu sayede hem coğrafi ve fiziki kısıtlamaları ortadan kaldırıp, yatırımcıların diledikleri projeyi seçerek, hızlı ve güvenilir bir şekilde tasarrufta bulunabilmelerine imkan tanıyor hem de son dönemde artan gayrimenkul fiyatları nedeniyle artan yüksek giriş sermayesi engelini de ortadan kaldırarak küçük birikimlerle gayrimenkule dayalı yatırım yapabilmelerine olanak tanıyor. Gayrimenkulleri “Tokenizasyon” adını verdiği yöntemle küçük birikim sahiplerinin bile satın alabileceği birer dijital varlığa dönüştürüyor ve https://www.emlaklira.com internet sitesinden kayıtlı yatırımcılarına sunuyor. Token yatırımcıları bağlayıcı hukuki sözleşmeler ve Blokzincir üzerinde kayıtlı akıllı sözleşmeler ile korunduğu gibi tokenizasyona konu gayrimenkulün satış gelirinden ve varsa diğer ek menfaatlerden kazanç elde edebiliyorlar. Daha da önemlisi; gayrimenkulü sağlam bir yatırım aracı olarak gören ancak yeterli birikimi bulunmayan bireylere, kendi veya çocuklarının geleceği için birikim yapmak isteyen ebeveynlere, kripto paralara yatırım yapan ancak yeterince güvenilir ve istikrarlı bulmadığı için yeni yatırım aracı arayışında olanlara, döviz, altın ve borsa dışında alternatif arayışında olan veya faize duyarlı birikim sahiplerine ve uzaktan gayrimenkul yatırım fırsatlarını değerlendirmek isteyen gurbetçilerimize; özetle her kesimden ve her bütçeden bireye hitap etmesiyle fark yaratıyor. 

Her Emlak Token, fiziki bir dayanak varlık olan bir gayrimenkule karşılık üretilerek satışa sunuluyor. Bu sayede kripto coinlerde gördüğümüz aşırı iniş ve çıkışların olmadığı, gerçek emlak değeri ile paralel hareket eden ve istikrarlı bir piyasa oluşuyor. Özetle, Emlaklira’nın sunduğu tokenların en güzel yanı, satın aldığınız tokena bağlı gayrimenkulün, piyasa değeri arttıkça sizin de birikiminiz çoğalıyor.

Gayrimenkul sahibi olmanın giderek güçleştiği, yatırımcıların ise artan fiyatlar nedeniyle seçeneklerinin azaldığı bu süreçte, siz de gayrimenkul değer artışına endeksli Emlak Token sahibi olmak için Emlaklira’nın özenle seçtiği projelerde ayrıcalıklı yerinizi mutlaka ayırtın!