BlogGelecekte Emlak Yatırımı Nasıl Olacak?
  •     Son düzenlenme tarihi: 14.12.2022 12:36:14

Gelecekte Emlak Yatırımı Nasıl Olacak?

Günümüze kadar sadece geleneksel yolla mümkün olan emlak yatırımcılığını, blokzincir üzerinde iş modelimize özel olarak geliştirdiğimiz token standardı ve akıllı sözleşmeler sayesinde kazancı tokenlaştırarak dijitalleştirdik. Küçük birikim sahiplerinin bile emlak yatırımı yapabilecekleri platformumuzu emlaklira.com üzerinden erişime açtık. Kullanıcılarımızı yormadan, sadece internet üzerinden token alım-satımı yaparak emlak yatırımını oldukça kolaylaştırdık. Kullanıcılarımız dilerlerse Token’larını kendi dijital cüzdanlarında saklayabilecekleri gibi ücretsiz olarak Emlaklira hesabında da tutabilirler. Düzenli aralıklarla emlak değerlemesi yaparak token rayiç bedellerini güncelliyoruz ve bunu emlaklira.com da yayınlıyoruz. Token sahipleri de bu sayede token varlıklarının güncel referans değerini görebiliyorlar ve dilerlerse ikinci el piyasada nakde çevirebiliyorlar. 

Son yıllarda Türkiye ve Dünya, pandeminin de tetiklediği yüksek enflasyon ile mücadele ediyor, bunun yansımaları nasıl oldu? 

İnsanlar, internet üzerinden günlük ihtiyaçlarını karşılayabildikleri kadar aslında birikimlerini değerlendirebilecekleri yatırım araçlarına da kolayca erişebileceklerini yeniden keşfettiler diyebiliriz. Elbette pandemi başından bu yana artan enflasyon, insanları birikimlerini koruyabilecekleri güvenilir finansal enstrümanlara daha çok yöneltti. Bu arayışta; emlak en fazla rağbet edilen yatırım araçlarının başında gelirken, enflasyonun üzerindeki değer artışlarıyla da hemen herkesin dikkatini çekti. Dünya’da da merkeziyetsiz finans (De-Fi), Blokzincir teknolojilerinin gelişmesiyle emlak sektörü de bundan etkilendi. Bir teknoloji geliştirici olarak bu durum bizim de radarımıza girdi ve Türkiye’nin ilk dijital emlak yatırım platformu olan emlaklira.com’u geliştirmemizde bizi motive etti. 

Teknoloji hızla değişiyor. Önümüzdeki dönem için beklentilerimiz neler?

Pandemi ile birlikte geleneksel işlerin ve ticaretin, geçmişten daha hızlı bir şekilde dijitale kaymasına tanıklık ediyoruz. Bu dönüşümün önümüzdeki aylarda ve yıllarda da devam edeceğini öngörüyoruz. Biz de Emlaklira olarak, emlak sektöründe dijital dönüşüme öncülük ediyoruz. Henüz yolun başında olduğumuzu düşünürsek, gidilecek daha çok yolumuz var. Emlak yatırımı alanında emlaklira.com ile dijitalleşmeye sağlam bir adım attık. Önümüzdeki aylarda blokzincir ve dijitalleşme sayesinde; emlak ve finans piyasalarında daha önce hiç var olmayan, inovatif yeni yatırım ve finansman araçlarını görmeyi bekliyoruz. Örneğin; emlak gibi fiziki bir varlığa dayalı üretilen Token’ların piyasada ödeme aracı olarak kullanılması ve bankalar tarafından kredi kullanımında teminat kabul edilmesi uzak bir hayal değil. 

Emlak sektörü için Hangi alanlar yatırım olarak daha fazla ilgi çekecek?

Özellikle blokzincir teknolojileri ve merkeziyetsiz finans konuları son derece popüler olacak. Emlaklira olarak biz de yatırımlarımızı bu alanlarda inovatif çözümler geliştirmeye yoğunlaştırdık. Bu yıl öncelikle büyükşehirlerden başlamak üzere; tüm Türkiye’de konut, arsa, ticari gayrimenkul satın alımları yaparak token portföyümüzü çeşitlendirerek genişletmeye ve birikim sahibi kullanıcılarımıza alternatif seçenekler sunmaya devam edeceğiz.

Önümüzdeki süreçteki farklı yatırım fırsatları neler olabilir?

Önümüzdeki aylarda, Blokzincir üzerinde geliştirdiğimiz teknolojik altyapıyı kullanarak konut dışında arsa ve ticari gayrimenkulleri de Token portföyümüze ekliyor olacağız. İnşaat firmaları ve arsa/arazi geliştiriciler ile özel nitelikli projelerde farklı gelir modellerine sahip Token’lar üreterek dijital varlık çeşitliliğimiz artacak. Dolayısıyla, pek çok yeni yatırım fırsatı ortaya çıkacak.

Emlak sektöründe önümüzdeki süreçte nasıl bir değişim bekliyoruz?

Ev sahibi olmanın giderek güçleştiği, yatırımcıların ise artan fiyatlar nedeniyle geleneksel seçeneklerinin azaldığı, buna kıyasla Emlaklira gibi alternatif dijital kanalların önem kazanacağı bir sürecin bizi beklediğini düşünüyoruz. Dünya’da Blokzincir ve De-Fi (merkeziyetsiz finans) teknolojilerinin sağladığı olanaklar sayesinde yenilikçi emlak ve fiziksel malların dijital dönüşümünü gerçekleştirerek yatırım yapılabilen iş modelleri hızla çoğalırken, ülkemizde de yeni ve farklı dijital yatırım olanaklarının çoğalacağını öngörebiliriz.